Ar verta registruotis PVM mokėtoju?

MB, kaip ir kitų juridinių formų įmonės, privalo registruotis PVM mokėtoja, kai įmonės pajamos per paskutinius 12 mėnesių peržengia 45 000 eurų ribą. Jei įmonė perka prekes iš kitų ES šalių, ji privalo registruotis PVM mokėtoja, kai praėjusiais kalendoriniais metais kitose ES šalyse įsigytų prekių vertė viršija 14 000 eurų (net jei pajamos per 12 mėnesių nesiekia 45 000 eurų).

PVM mokėtoju taip pat galima registruotis savanoriškai, nepasiekus nustatytų pajamų ar įsigijimų iš kitų ES šalių ribų. Kadangi PVM mokėtojas turi net tik prievolę mokėti PVM, bet ir teisę susigrąžinti perkamų prekių ir paslaugų PVM, dažna MB svarsto galimybę savanoriškai registruotis PVM mokėtoja. Savanoriškai registruotis PVM mokėtoju verta šiais atvejais:

  1. Kai dauguma MB klientų yra PVM mokėtojai – šiuo atveju klientai nepajus kainos padidėjimo dėl priskaičiuoto PVM, nes galės tiekėjui sumokėtą PVM susigrąžinti, o PVM mokėtoja užsiregistravusi MB sumažins sąnaudas, nes susigrąžins pirkimų PVM.
  2. Kai dauguma MB prekių yra eksportuojama – eksportui taikomas 0 proc. PVM tarifas, tačiau susigrąžinti pirkimų PVM vis tiek galima, todėl tapimas PVM mokėtoja sumažintų MB sąnaudas.
  3. Kai MB veiklai taikomas lengvatinis PVM tarifas – kai MB veiklai taikomas lengvatinis 5 proc. arba 9 proc. PVM tarifas (lengvatiniai tarifai taikomis knygoms, apgyvendinimo paslaugoms ir kt.), o susigrąžinamas 21 proc. pirkimo PVM, gali būti, kad MB įgis teisę susigrąžinti daugiau PVM nei  reikės sumokėti PVM. Tačiau pardavimo PVM gali ir viršyti pirkimo PVM, jei didelę dalį įmonės sąnaudų sudaro darbo užmokestis ar PVM neapmokestinti pirkimai, o PVM apmokestinamų pirkimų yra mažai.

Ar verta registruotis PVM mokėtoju iš karto, registruojant MB? Jei abejojate dėl registravimosi PVM mokėtoju, pradėkite įmonės veiklą neužsiregistravę PVM mokėtoju. Po kelių veiklos mėnesių apskaitos duomenyse matysite, kiek PVM sumokėtumėte ir kiek susigrąžintumėte. Kai prieš akis matysite realius skaičius, apsispręsti, ar verta tapti PVM mokėtoju, bus nesunku.