Kokią MB valdymo formą rinktis: direktorių ar narių susirinkimą?

Mažoji bendrija gali turėti vadovą (direktorių), arba gali jo neturėti – tuomet mažajai bendrijai vadovauja narių susirinkimas. Įmonės valdymo formą reikia pasirinkti pildant įmonės steigimo dokumentus Registrų centro savitarnos sistemoje. Dažnai steigiantiems mažąją bendriją kylą klausimas – ar reikia direktoriaus? Gal be direktoriaus bus paprasčiau, nes nereikės sudaryti vadovavimo sutarties?

Mano nuomone, narių susirinkimas, kaip vienintelis MB valdymo organas, yra tinkamas toms mažosioms bendrijoms, kurios turi daugiau negu vieną narį ir visi nariai nori vienodai dalyvauti įmonės valdyme (nepavyksta išrinkti vieno direktoriaus).

Jei MB steigia vienas asmuo, visada rekomenduoju jam tapti MB direktoriumi, o ne vadovauti įmonei kaip nariui.

Pagrindinis direktoriaus pareigybės privalumas yra tai, kad jo atlygiui taikomi maži mokesčiai. Direktorius mažojoje bendrijoje yra įdarbinamas pagal civilinę vadovavimo paslaugų sutartį, jo atlyginimas apmokestinamas tik 15 proc. gyventojų pajamų mokesčiu (GPM). Jei MB narys nėra direktorius, atlygį už darbą mažojoje bendrijoje jis gali gauti dviem būdais – kaip lėšas asmeniniams poreikiams arba kaip pelno dalį. Abiem atvejams teks susimokėti didesnius mokesčius nei nuo direktoriaus atlyginimo: lėšos asmeniniams poreikiams yra apmokestinamos 20 proc. GPM ir Sodros mokesčiais (nuo 2019-01-01 Sodros mokesčių tarifas 20,81 proc. skaičiuojamas nuo pusės išmokėtų pajamų); MB nariui išmokama pelno dalis yra apmokestinama pelno mokesčiu (5 ar 15 proc.) ir 15 proc. GPM.

Kitas direktoriaus atlyginimo privalumas yra tai, kad jo nereikia grąžinti į įmonės sąskaitą, jei MB patiria nuostolius. Tuo tarpu ir asmeniniams poreikiams išsiimtas lėšas, ir pelno dalį, išmokėtą už trumpesnį nei finansiniai metai laikotarpį, MB narys turi grąžinti į įmonės sąskaitą, jei finansiniams metams pasibaigus paaiškėja, kad MB  patyrė nuostolių (turi būti grąžinama suma atitinkanti patirtų nuostolių sumą).

 

Dažniausiai pasitaikantys klausimai apie MB direktoriaus vadovavimo sutartį ir atlyginimą:

 

Ar vadovavimo sutartyje būtina nurodyti fiksuotą mėnesinį atlygį direktoriui?

Ne, nebūtina. Vadovavimo sutartyje gali būti nurodytas metinis atlyginimas, mėnesinis atlyginimas, atlyginimas už darbo valandą arba konkretus atlyginimas nenurodomas (pvz., nurodoma, kad atlygis mokamas pagal darbo rezultatus). Pastaruoju atveju narių susirinkimas kiekvieną mėnesį nusprendžia, kokį atlygį skirti direktoriui.

Ar MB direktoriaus atlyginimas gali būti mažesnis nei minimalus atlyginimas?

Taip. Kadangi atlyginimas direktoriui yra mokamas pagal civilinę sutartį, minimalios algos ribojimai jam netaikomi.

Ar MB direktoriaus atlyginimas yra PVM objektas?

Taip, per metus išmokėjus direktoriui daugiau kaip 45 000 eurų, jam, kaip fiziniam asmeniui, atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju.