Kokią buhalterinės apskaitos programą rinktis?

Pradedantiems MB buhalteriams dažnai kyla klausimas, kokią buhalterinės apskaitos programą naudoti ir ar jos būtinai reikia. Populiariausios buhalterinės apskaitos programos (Rivilė, Finvalda ir kt.) yra pernelyg brangios smulkioms įmonėms, tačiau yra ir pigių ar net nemokamų programų.  Apžvelgsiu pigiausius apskaitos programų variantus, kuriuos pati esu išbandžiusi:

 1. Apskaitos vedimas Excel’yje. Kol nebuvo pigių smulkiam verslui skirtų apskaitos programų, buvo gana populiaru smulkios įmonės apskaitą vesti Excel’yje. Galima Excel’yje susikurti buhalterines sąskaitas, bendrąjį žurnalą ir kitus reikalingus registrus ir gana patogiai vesti apskaitą. Vedant apskaitą Excel’yje sugaišite daugiau laiko nei naudojantis apskaitos programa, nes daugelį dokumentų, kuriuos apskaitos programos sugeneruoja per sekundę, jums teks pildyti rankomis, pvz. skolų suderinimo aktus, PVM sąskaitų faktūrų registrus, atlyginimo lapelius ir kt. Todėl apskaitos vedimą Excel’yje rekomenduočiau tik labai mažai įmonei, kuri nėra PVM mokėtoja ir išrašo/gauna tik kelias sąskaitas per metus.

Išskirčiau tokius apskaitos vedimo Excel’yje privalumus:

 • Nemokama (jei jau turite Excel)
 • Nereikia mokytis naudotis programa (jei esate pakankamai gerai įvaldęs Excel)
 • Galima Excel’io dokumentą laikyti Google Diske, tokiu būdu nepririšite apskaitos duomenų prie vieno kompiuterio, duomenys išliks net jei prarasite kompiuterį.

Pagrindiniai trūkumai:

 • Apskaitą vedant Excely’je sugaišite daugiau laiko nei naudojantis buhalterinės apskaitos programomis, nes bus daugiau „rankinio“ darbo: ranka suvedinėsite banko operacijas, ranka pildysite įsakymus, aktus ir kt.

2.  Nemokama buhalterinės apskaitos programa Apskaita 5 . Pagrindinis šios programos privalumas yra tai, kad programa nemokama. Programoje yra pagrindinės reikalingiausios funkcijos: pirkimo ir pardavimo dokumentų registravimas, kasos operacijos, banko išrašų importas į programą, ilgalaikio turto apskaita, darbo užmokesčio apskaita, PVM sąskaitų faktūrų registro ir PVM deklaracijų formavimas, finansinių ataskaitų formavimas.  Keičiantis apskaitą ir mokesčius reguliuojantiems įstatymams, programa yra atnaujinama. Mano patirtis rodo, kad po atnaujinimų dažnai būna programoje sutrikimų, bet jie per kelias dienas  yra sutvarkomi.

Pagrindiniai programos privalumai:

 • Nemokama
 • Paprasta naudotis, turi išsamų vartotojo vadovą

Trūkumai:

 • Programa turi tik reikalingiausias funkcijas
 • Su vienos įmonės apskaita gali dirbti tik vienas vartotojas
 • Reikia diegti programą į kompiuterį ar serverį ir nuolat rūpintis atsarginėmis kopijomis (kad praradus kompiuterį neprarastumėte apskaitos duomenų)

Parsisiųsti programą Apskaita 5 galima čia:  Apskaita 5

3. Buhalterinės apskaitos programa B1. Šiuolaikiškiausias (iš šiame straipsnyje apžvelgtų) apskaitos programos variantas: programa veikia internete, jos nereikia diegti į kompiuterį, galima jungtis prie programos iš bet kokio kompiuterio, planšetės ar išmaniojo telefono. Apskaitos vedimas naudojantis vien tik  planšete ar telefonu sunkiai įmanomas vien dėl mažo ekrano ir nepatogios klaviatūros, bet skubiai įvesti vieną kitą buhalterinę operaciją ar pasižiūrėti apskaitos duomenis per telefoną galima. B1 programa mokama: „Minimalus planas“ 8 €+PVM per mėnesį, „Eksperto planas“ 25 €+PVM per mėnesį. Nusipirkę „Minimalų planą“, galėsite naudotis pagrindinėmis programos funkcijomis: registruoti buhalterines operacijas, importuoti banko išrašus, vesti darbo užmokesčio apskaitą, formuoti Sodros ir VMI deklaracijas ir kt. „Eksperto plano“ vartotojai gauna papildomų funkcijų. Įmonės darbuotojams, kurie naudoja B1 programą tik pardavimo sąskaitų išrašymui, yra skirtas nemokamas planas „Darbuotojas“.   Už papildomą mokestį galima B1 integruoti su el. parduotuve, Amazon ir eBay, tai reiškia, kad jums nebereikia ranka suvedinėti pardavimo sąskaitų, jos automatiškai įkeliamos į B1. Išbandyti B1 galima nemokamai – pirmas 30 dienų suteikiamas nemokamas „Eksperto“ planas.

Pagrindiniai programos privalumai:

 • Programa veikia internete, nereikia diegti į kompiuterį, galima jungtis iš bet kokio įrenginio
 • Nereikia rūpintis atsarginėmis kopijomis, jos daromos kasdien (tiesa, duomenų atstatymas iš atsarginės kopijos yra mokamas)
 • Su tos pačios įmonės apskaita gali dirbti neribotas kiekis vartotojų.
 • B1 turi daugiau funkcijų nei Apskaita5, todėl apskaitos tvarkymas šia programa užima mažiau laiko nei naudojantis Apskaita5

Trūkumai:

 • Programa yra mokama. Nors kaina nedidelė, yra rizika, kad ateityje gali didėti.

B1 programos nuoroda: B1.lt