Kodėl verta steigti mažąją bendriją?

Mažoji bendrija – patraukli veiklos forma pradedantiesiems verslininkams. Išskirčiau tokius mažųjų bendrijų privalumus prieš kitas verslo formas:

  1. Mažajai bendrijai įsteigti nereikia pradinio kapitalo (minimalus UAB įstatinis kapitalas 2500 Eur).
  2. Mažoji bendrija gali neturėti samdomų darbuotojų (UAB privalo turėti bent vieną samdomą darbuotoją – direktorių). Mažojoje bendrijoje gali dirbti tik nariai. Tai reiškia, kad mažoji bendrija nėra įsipareigojusi nuo pat įsteigimo dienos mokėti darbuotojams atlyginimus, nariai gali išsimokėti tiek pinigų, kiek tuo metu įmonė uždirbo.
  3.  Mažoji bendrija yra ribotos civilinės atsakomybės įmonė, t.y. MB nariai neatsako savo asmeniniu turtu už mažosios bendrijos skolas (tai privalumas prieš individualias įmones ir individualią veiklą vykdančius asmenis, kurie už savo veiklą atsako savo asmeniniu turtu).
  4. Mažesni mokesčiai. Mažosios bendrijos direktoriaus, dirbančio pagal civilinę paslaugų sutartį, gaunamoms pajamoms taikomas tik 15 proc. gyventojų pajamų mokestis. Direktoriaus atlyginimas nėra apmokestinamas Sodros mokesčiais! Mažoji bendrija moka Sodrai PSD ir VSD mokesčius už narius, tačiau šiems mokesčiams taikoma daug išlygų. Plačiau Sodros mokesčius ir galimybes jų išvengti aprašiau čia.

 

Pradedantieji verslą dažnai renkasi tarp MB ir individualios veiklos. MB privalumus jau išskyriau aukščiau, bet yra ir keli MB trūkumai, lyginant su individualia veikla:

  1. MB reikia buhalterio, tai reiškia papildomas išlaidas. MB narys gali tvarkyti MB apskaitą pats tik jei turi buhalterinės apskaitos žinių ir patirties. Tuo tarpu individualios veiklos apskaita yra labai paprasta, buhalterio nereikia.
  2. MB likvidavimas yra ilgas ir kainuojantis pinigų procesas, tuo tarpu individualią veiklą ir įregistruoti, ir išregistruoti labai paprasta ir nieko nekainuoja.