Kaip apmokestinamos ir deklaruojamos MB direktoriaus pajamos?

Jei mažosios bendrijos direktorius nėra MB narys, jo gaunamas atlyginimas yra priskiriamas A klasės pajamoms, t.y. pajamų mokestį išskaičiuoja, deklaruoja ir sumoka mažoji bendrija. Šis atvejis mažosiose bendrijose pasitaiko retai, dažniausiai direktoriumi paskiriamas vienas iš MB narių arba vienintelis MB narys tampa MB direktoriumi.

Jei  mažosios bendrijos direktorius yra mažosios bendrijos narys, jam mokamas atlyginimas yra priskiriamas B klasės pajamoms. Tai reiškia, kad mokesčius nuo šių pajamų turi susimokėti pats MB direktorius. Įmonė turi tik vieną su išmokomis direktoriui susijusią prievolę – metams pasibaigus pateikti VMI išmokėtų pajamų deklaraciją GPM312. Deklaracijoje labai svarbu pažymėti teisingą pajamų rūšies kodą. MB direktoriaus pajamų kodas – 77.
Dažnai pasitaikanti klaida – MB direktoriaus pajamos pažymimos kodu 02, nes prie šio kodo parašyta „mažųjų bendrijų narių pajamos……“. Netrukus mažoji bendrija gauna pranešimą, kad yra skolinga Sodrai. Taip atsitinka dėl to, kad kodu 02 pažymėtos pajamos priskiriamos MB narių asmeniniams poreikiams išmokėtoms lėšoms, kurios apmokestinamos Sodros mokesčiais. Ką daryti gavus pranešimą, kad esate skolingai Sodrai, nors skolingas neesate? Patikslinti pajamų deklaraciją – pajamų rūšies kodą 02 pakeisti į kodą 77.

MB direktorius ir pats turi deklaruoti savo pajamas metinėje gyventojo pajamų deklaracijoje. Jei mažoji bendrija laiku pateikė teisingai užpildytą pajamų deklaraciją, direktorius VMI suformuotoje preliminarioje pajamų deklaracijoje matys iš MB gautas pajamas, beliks tik patvirtinti deklaraciją ir sumokėti deklaracijoje nurodytą pajamų mokestį.

Kartais MB nariai klausia, ar galima mokėti pajamų mokestį kas mėnesį. Galima – tuomet mokamos sumos VMI kaupsis kaip permoka, o pateikus pajamų deklaraciją, bus užskaitytos. Kitas būdas, apsaugantis nuo finansinio šoko, kai per vieną mėnesį reikia sumokėti mokesčius už visų metų pajamas, – 15 proc. iš MB gaunamų pajamų kaupti banko indėlyje. Šis būdas finansiškai patrauklesnis – leidžia užsidirbti šiek tiek palūkanų.